KANDIRA

Kandıra Kocaeli iline bağlı bir ilçedir.

Kandıra ilçesi İzmit Körfezinin kuzeyinde Karadeniz kıyısında yer almaktadır.Kandıra ilçesi İzmit merkezine 45 km uzaklıkta yer almaktadır. Tertemiz denize, yeşil bir doğaya, huzurlu bir atmosfere sahip Kanıra ilçesi şehrin kalabalığından kurtulmak isteyenlerin uğrak yeridir. Kandıra ilçesinde gezilecek doğal güzelliğe sahip çok sayıda yer bulunmaktadır.

     

İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Kefken: Kandıra ilçesine yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan turistlik bir beldedir. Kefken İstanbul’a yakın olmasından dolayı İstanbullular tarafından yoğun ziyaretçi almaktadır. Kefken doğa harikası bir yerdir. Muhteşem plajlara, sahile, tepelere ve doğa harikası oluşumlara sahip olan Kefken özellikle yaz aylarında tatilcilerin vazgeçilmez yerlerindendir. Kefken’de gezilecek bir çok yer bulunmaktadır.

Kefken Adası: Cebeci Sahilinin karşısında yer alan Kefken Adasına tekne ile 5 dakikada ulaşabilirsiniz. Kefken Adası Karadeniz’in insanların yaşadığı ve tarihi kalıntılara sahip tek adasıdır. Adada bulunan tarihi kalıntılardan dolayı sit alanı kabul edilmiştir. Sit alanı olamsından dolayı ada ziyarete kapatılmıştır. Uzaktan bile olsa ada muhteşem güzelliği ve içinde bulunan feneri ile dikkat çekmektedir. Ada içinde 14 metre uzunluğunda gemilere yol gösteren tarihi bri fener bulunmaktadır.Ayrıca adada Cenevizlerden kalma tarihi bir kale ve su kuyuları bulunmaktadır. Cebeci Sahili temiz denize sahip bir yerdir. Burada denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Pembe Kayalar: Kefken beldesinde yer alan Pembe Kayalar bölgenin en doğal ve en güzel yeridir. Burada yer alan kayalar pembe rengi ile büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır. Sahil kenarında yer alan bu pembe kayalara güneş ışıklarının vurması ile muhteşem bir görüntü oluşturuyor. Ayrıca buranın bir diğer özelliği kayalar suyun içinde yumuşak iken sudan çıktıktan bir müddet sonra sertleşmesidir.

Kerpe: Kandıra ilçesine bağlı Karadeniz kıyısında doğal güzelliklere sahip bir kıyı kasabasıdır. Kerpe Kasabası Kandıra ilçe merkezine yaklaşık 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Kerpe’de yer alan tertemiz deniz sularına sahip koy dalgasız görüntüsü ve berrak suyu ile büyüleyici bir güzellik oluşturuyor. Şirin, güzel bir kasaba olan Kerpe’de gezilecek çok yer bulunmaktadır. Kerpe Plajında güzel bir tatil yapabilir ve burada yer alan pansiyonlarda konaklayabilirsiniz. Kerpe Beldesinin en yüksek yeri olan yaklaşık 400 metre yüksekliğe sahip olan Babadağı’na çıkıp Kerpe manzarasını kuş bakışı izleyebilirsiniz.

Sarısu: Kandıra ilçe merkezine 8 km uzaklıkta yer alan Karadeniz’e 1 km sahili bulunan yeşilin her tonunu içinde barındıran ormanlara sahip eşsiz güzelliğe sahip bir yer. Muhteşem güzelliği ile saklı cenneti andıran Sarısu Beldesi ismini içinden geçen Sarısu Deresinden almıştır. Sarısu Beldesi yüzmek, kamp yapmak, güneşlenmek ve balık tutmak için ideal bir yerdir. Kandıra ilçesine geldiğinizde saklı bir cenneti andıran Sarısu’yu mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kumcağız Plajı: Kandıra ilçesine bağlı Kerpe’ye yürüyerek 10 dakika uzaklıkta yer almaktadır. Kumcağız Plajı tertemiz denize ve incecik kumlara sahip bir plajdır. Kumcağız Plajı tatilciler tarafından en çok tercih edilen plaj olma özelliğine sahiptir. Kumcağız Plajını diğer plajlardan farklı kılan plajın ortasından geçip plajı ikiye ayıran Kumcağız Deresidir. Kumcağız plajından denizin ve güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

      

Bağırganlı Köyü: Kandıra ilçe merkezine yaklaşık 13 km uzaklıkta yer alan güzel, şirin bir köydür. Bağırganlı  yer alan koylar ve kumsallar doğal yapısı ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Çevresi yeşillikler ile kaplı kumsallarda huzurlu, sakin bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Doğal güzelliklere bürünmüş Kandıra ilçesi gezilip görülmesi gereken yerlerdendir.